Hobbicka poczta w czasach zarazy. Część 2 – koperta.

Frodo wyjmujący listy ze skrzynki w Bag End.
Fragment kadru z filmu „The.Hobbit. An Unexpected Journey”

I jak, list już gotowy?  Przepisany bez błędów, na czystym, niepogniecionym papierze? Wspaniale! To teraz potrzebna by była jakaś koperta.

Wiecie, że kopert używano kiedyś do wręczania… gotówki? Tak! Gotówką w czerwonych kopertach chiński cesarz honorował swoich urzędników już w II wieku p.n.e.  Jednak koperty jakie my znamy to dopiero wiek XIX, podobnie jak znaczki pocztowe.

Do tego czasu listy zwykle po prostu składano pismem do wewnątrz i na przykład pieczętowano. Nie znaczy to, że wcześniej nie zabezpieczano listów dodatkowym opakowaniem.  We francuskim dokumencie z 1671 roku możemy przeczytać, że „opakowanie («enveloppe») papierowe, na którym pisany jest adres listu to oznaka szacunku okazywanego w stosunku do zwierzchnika, do którego list jest kierowany”. Warto poczytać o historii kopert i poczty, jest niezmiernie ciekawa, a miłośnikom tej urokliwej choć powoli archaicznej formy korespondencji, serdecznie polecam film „Piekło pocztowe” z 2010 r. ekranizację książki Terry’ego Pratchetta pod tym samym tytułem.

Koperty obecnie są bardzo tanie, bardzo przyzwoita koperta formatu C6, w dosyć drogim sklepie w centrum miasta to koszt około 30-40 groszy. Czy warto się więc bawić, skoro jakby tego nie liczyć, prawdopodobnie wyjdzie drożej? Moim zdaniem tak.

      1. Ustaliliśmy, że skoro panuje zaraza, nie musimy niepotrzebnie iść do sklepu! Jeśli jesteś koronasceptykiem, wyobraź sobie, że panuje apokalipsa zombie a ofiarni listonosze mimo wszystko pracują dalej.
      2. Samodzielne zrobienie koperty jest proste i możesz ją zrobić z takiego papieru, jaki sobie wymarzysz. Na każdą okazję, dla siebie, dla dzieci do szkoły. Jest też na przykład doskonałą okazją do wspólnych, kreatywnych zajęć.
      3. Możesz tworzyć koperty bardzo spersonalizowane, unikalne. Mogą być nie mniej ciekawe, niż list w środku! Słyszałem nawet o kolekcjonerach takich kopert, to forma sztuki! Wiedziałeś, że jesteś nieodkrytym artystą?

A jakie są minusy? Trzeba usiąść i to zrobić. Trochę powycinać, męczyć z linijką, ołówkiem. Ciąć i kleić. Jeżeli minusy Was nie przerażają, do roboty.

Będziemy robić kopertę zbliżoną do formatu C6, o wymiarach ok. 15,5x11cm, idealną do kartek 14x10cm. Użyjemy najpopularniejszego papieru formatu A4 (czyli 297x210mm).

Potrzebne narzędzia i materiały:

      1. Papier na kopertę. Wybierz papier, jaki Ci się podoba! Lub jaki po prostu masz pod ręką. Może to być zwykły papier, jakiego używasz do drukarki. Może być papier ozdobny. Co tylko chcesz. Wykonanie koperty jest tak proste, że możesz wypróbować wiele różnych.
      2. Ołówek, gumka oraz szpilka, igła lub np. cyrkiel.
      3. Nożyczki albo nożyk do tapet (coś, czym będziecie cięli papier).
      4. Łyżeczkę do herbaty albo kostkę introligatorską.
      5. Jakieś niepotrzebne gazety czy inny papier do podłożenia.

Przedstawię dwa sposoby, pierwszy, łatwiejszy, dla tych co mają dostęp do jakiejkolwiek drukarki, drugi dla osób, której nie mają w domu takiego sprzętu. W obu przypadkach będziemy korzystać ze ściągi w postaci pliku PDF, którą dla Was przygotowałem:

Pobierz plik PDF do druku!

 

Metoda dla osób, które mają dostęp do drukarki:

  1. Pobierz plik PDF który przygotowałem i wydrukuj go na kartce A4 z zachowaniem rozmiarów.

    Absolutnie nie przejmuj się, jeśli Twoja drukarka zostawia biały margines i nie drukuje od brzegu do brzegu kartki. To będzie wzornik. Obetnij część z instrukcją, tę po prawej stronie, wzdłuż przerywanej linii.
  2. Przyłóż go do kartki i obetnij zgodnie ze wzornikiem. Otrzymasz kwadrat 21x21cm.
  3. Teraz rozłóż na stole jakąś gazetę, papier pakowy lub cokolwiek innego, by odrobinę złagodzić twardość stołu. Połóż wzornik na papierze, z którego będziesz robił kopertę.
  4. Szpilką lub cyrklem wykonaj cztery nakłucia w miejscu przecięcia narysowanych linii a następnie usuń wzornik.
  5. Przyłóż linijkę tak, by przechodziła przez zaznaczone punkty zgodnie z liniami na wzornika, a następnie wzdłuż linijki przesuń parę razy po papierze brzegiem łyżeczki. Możesz użyć oczywiście kostki introligatorskie lub jakiegokolwiek innego przedmiotu, który pozwoli uzyskać delikatne wyżłobienia na papierze, bez przecinania go.

    Jeśli zrobisz to dobrze, uzyskasz wzór jak na zdjęciu. Pamiętaj, by odłożyć jakieś papier lub tekturę!
  6. W miejscu przecięcia linii utworzą się charakterystyczne trójkąty. Wytnij je! Możesz też zaokrąglić rogi, koperta będzie ładniejsza.
  7. Pozaginaj kartkę wzdłuż wytłoczonych linii i posklejaj! Klejem, dwustronną taśmą klejącą czy co tam masz pod ręką. Byle czysto!

Tadam! Zrobiłeś kopertę! Brawo!

 

Metoda druga, dla osób które nie mają drukarki…

…ale mają linijkę, ołówek i chociaż szczątkową umiejętność posługiwania się nimi J. Jak nie masz ołówka możesz użyć szpilki, a jak nie masz linijki, to jedna kratka w standardowym papierze w kratkę to 5mm jakby co…

  1. Nie pytam czy masz komputer lub smartfona, bo jakoś czytasz ten tekst. Wyświetl sobie na ekranie „ściągę”.
  2. Połóż przed sobą kartę A4, odmierz 21 cm i przetnij kartkę, tak by otrzymać kwadrat 21×21 cm.
  3. Na samej krawędzi kartki pozaznaczaj ołówkiem punkty w odległościach takich, jak podałem na ściądze. Jeśli nie masz ołówka to zrób po prostu dziurkę szpilką.
  4. Połóż papier na jakieś gazecie lub innym miękkim podkładzie.
  5. Przyłóż linijkę tak, by połączyć zaznaczone punkty, zgodnie ze ściągą: a-d i potem kolejno c-f, e-h oraz g-b.
  6. Korzystając z krawędzi łyżeczki albo kostki introligatorskiej wytłocz linie zgodnie ze schematem.
  7. Jak poprzednio – wytnij trójkąty, pozaginaj i posklejaj kopertę.

Brawo ponownie, mimo braku drukarki dałeś radę!

Masz już list, masz kopertę, został więc już tylko znaczek! Ale skąd zdobyć znaczek bez wychodzenia z domu? Da się? Da się! I do tego będzie Twój, jedyny, niepowtarzalny!
Ale o tym w następnej części.

CDN…

Tagi